3 Systém souborů

Systém souborů (file system) je část softwaru, která umožňuje práci procesů s daty na externích médiích. Proces používá volání jádra systému souborů, která umožňují přístup k hardwaru s daty na externích médiích pro zápis nebo čtení. Současné technologie hardwaru ukládají takto informace po zápisu čitelné i s odstupem několika let, a to i bez spojení se zdrojem elektrického napětí. Systém souborů přitom využívá médií, která zpracovávají informace po blocích dat nejlépe s náhodným (random) přístupem, tj. diskovou paměť. Moduly jádra pracující pro systém souborů mají vysokou důležitost, stejnou jako moduly pracující pro procesy.

Pod anglickým pojmem file system rozumíme jednak technologii přístupu k diskům, jednak způsob organizace dat na disku. V českých zemích se pro druhý význam vžil termín svazek. První překládáme jako systém souborů.

Datová základna systému souborů zahrnuje všechna potřebná systémová data (program jádra, programy systémových procesů, nástroje programátora, tabulky registrace uživatelů atd.), provozní data (tabulky pro práci systémových procesů, evidence právě přihlášených uživatelů atd.) a uživatelská data. Datová základna je uživateli viditelná jako hierarchická struktura adresářů, ve kterých jsou uloženy soubory s daty. Struktura adresářů má tedy v prvním přiblížení stromový charakter. Každý adresář může obsahovat libovolný počet podadresářů a ty rovněž další podadresáře atd. do libovolné hloubky. Strom adresářů má výchozí adresář s označením /. Je označován termínem kořen (root) nebo kořenový adresář (root directory) a disk (svazek), na kterém je uložen, jako kořenový svazek (root file system). Kořenový svazek je velmi důležitý, protože obsahuje všechny důležité programy a data nezbytná pro chod operačního systému. Každý svazek je ovšem omezen kapacitou disku, na kterém je uložen. Systém adresářů proto pokračuje na dalších discích (svazcích) tak, že jsou svazky spojeny s některými koncovými adresáři kořenového svazku. Na již připojené svazky lze dále připojovat další a další svazky do libovolné hloubky. Situaci ukazuje Obr. 3.1.
 

Obr. 3.1  Strom adresářů, topologie svazů

Každý svazek na dalším z disků obsahuje výchozí adresář (někdy se mu říká kořenový adresář svazku) ...